Ico Публікації Ico Полтавщина

Костянтина Жеваго затримано в Куршавелі. Про статки екснардепа, історію справи, реакцію ринку

фото — Андрій Гудзенко/LIGA.net

За повідомленням ДБР,  27 грудня, в одному з готелів елітного курорту Куршевель, представники кримінальної поліції Французької Республіки затримали акціонера банку АТ «Банк «Фінанси та Кредит» Костянтина Жеваго. Екснардепа підозрюють у вчиненні кримінальних правопорушень, пов’язаних з організацією механізму розтрати  $113 млн фінансової установи.

Від власника банку до втікача і трьох років поневірянь

Костянтин Жеваго повідомлення про підозру отримав ще 27 вересня 2019 року. За даними ДБР, екснардеп як колишній власник АТ «Банк «Фінанси та Кредит» організував розтрату  $113 млн даної фінансової установи.

За даними розслідувачів, розтрата проходила за такою схемою: підконтрольна Жеваго офшорна компанія відкрила кредитні лінії в іноземних банках, а його банк став поручителем. Після того як офшорна компанія не виконала договірні зобов’язання, іноземні банки стягнули заставне майно поручителя, зокрема списали  113 млн доларів США з кореспондентських рахунків українського банку. Потому «Фінанси та Кредит» було визнано неплатоспроможним.

Forbes

З того часу нардепа почали шукати за межами країни. За даними медіа, 3 грудня 2019 Генпрокуратура України оголосила  Костянтина Жеваго в міжнародний розшук та дозволила його затримання.

15 липня 2021 року Інтерпол оголосив Костянтина Жеваго у міжнародний розшук у справі щодо розтрати $113 млн.

За даними Forbes, останні роки бізнесмен жив між Лондоном та Дубаєм. У серпні 2022-го журналісти УП помітили його в Монако, де той відпочивав на власній яхті з назвою «Z» вартістю $70 млн. 

У списку поганців Санти?

Зазвичай квитку додому на свята радіють, але екснардеп, за повідомленням ДБР, зрадів не дуже. Коли 27 грудня, в одному з готелів Куршевеля, представники кримінальної поліції Французької Республіки затримали акціонера банку АТ «Банк «Фінанси та Кредит», він намагався оскаржити правомірність затримання, але потім погодився піти разом з представниками поліції. Нині для Костянтина Жеваго готують пакет документів для екстрадиції в Україну.

На сьогодні, за даними розслідувачів, накладено арешт на майно підозрюваного олігарха, а також пов’язаних з ним юридичних осіб. Зокрема, на акції його підприємств на сотні мільйонів гривень корпоративні права товариств, 26 об’єктів нерухомості. Також накладено арешт на майно інших юридичних осіб, які пов’язані з колишнім депутатом. Мова про 14 майнових комплексів, 21 частину майнових комплексів, 30 нежитлових приміщень, 10 квартир.

Ще у жовтні 2020 року арештовані активи, вартістю понад 300 млн гривень, були передані до Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

Не найкращий рік для Костянтина Жеваго

Не дивлячись на всі перипетії, за даними Forbes, станом на грудень, Костянтин Жеваго серед 20-ти найбагатших Українців 2022 року посідає 5 сходинку. Статки нардепа видання оцінило в $1,4 млрд. Сума чимала, але вона на $1 млрд менша за показник статків Жеваго у 2021-му. 

За даними видання, у першому півріччі 2022-го дохід Ferrexpo знизився на 31%, до $936 млн, чистий прибуток – на 88%, до $82 млн. У порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, виробництво Ferrexpo у січні-вересні 2022-го впало на 68%, до 0,8 млн т. Причина — логістичні обмеження. 

У серпні 2022-го журналісти помітили Жеваго в Монако, де він відпочивав на власній яхті з назвою «Z», вартістю $70 млн. 

На початку листопада БЕБ провело обшуки в офісах Полтавського та Єристівського ГЗК, що входять до Ferrexpo. Комбінати нібито занизили податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами на 10 млрд грн. 

Тоді ж МедіаДоказ повідомляв про те, що нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення примусово відчужити у власність держави акції ПрАТ «АвтоКрАЗ». Таким чином регулятор дозволив списати акції підприємств з рахунків приватних осіб у власність держави. 

24 листопада ДБР провело обшуки на підприємствах фармацевтичної корпорації «Артеріум» (одним із ключових власників корпорації називають Костянтина Жеваго). Компанію підозрюють у колабораційній діяльності, роботі на користь РФ.

Довільні факти

Акції компанії “Ferrexpo”, мажоритарним власником якої є Костянтин Жеваго, за один день 28 грудня на Лондонській біржі впали майже на 5%. 

Сайт банку “Фінанси та Кредит” досі працює. На ньому можна дізнатися про результати аукціонів з продажу активів збанкрутілої установи. Останнє повідомлення стосується невдалого продажу квартири. 

За даними clarity-project, з Ім’ям Костянтина Жеваго досі пов’язано щонайменше 3 структури в Горішніх Плавнях.

Автор: Цокур Оксана

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Новини
Новини

Нові тарифи на воду для Кременчука та Полтави, і майже 2 млрд на розвиток АТ «ПОЛТАВАГАЗ»

До нового року готуються не тільки мешканці Полтавщини,... Читати далі

До нового року готуються не тільки мешканці Полтавщини,... Читати далі

На головну сторінку