Ico Новини Ico Полтавщина

«АвтоКрАЗ» та «Укрататнафту» передають у власність держави

П’ять стратегічно важливих підприємств, які пов’язані з Костянтином Жеваго, Ігорем Коломойським, В’ячеславом Богуслаєвим та Костянтином Григоришиним перейдуть у власність держави. Про це повідомляє Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

За інформацією видання «Економічна правді», 6 листопада нацкомісія прийняла рішення примусово відчужити у власність держави акції ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укртатнафта», АТ «Мотор Січ», ПрАТ «АвтоКрАЗ» та ПрАТ «Запоріжтрансформатор». Таким чином регулятор дозволив списати акції вказаних підприємств з рахунків приватних осіб у власність держави.

Компанія «АвтоКрАЗ» знаходиться у Кременчуці Полтавської області. Підприємство займається виготовленням великовантажних автомобілів. «АвтоКрАЗ» входить до групи «Фінанси та кредит» олігарха та екснардепа Костянтина Жеваго.

У липні 2021 року Державного бюро розслідувань повідомило, що Інтерпол оголосив ексдепутата Верховної Ради, колишнього власника банку «Фінанси та кредит» у міжнародний розшук. За даними ДБР, ексвласник організував розтрату 113 мільйонів доларів США цієї установи. Хоча ДБР у повідомленні не вказало прізвища, низка ЗМІ повідомила, що мова йде про Костянтина Жеваго. Натомість пресслужба Жеваго заперечила цю інформацію.

У серпні 2022 року журналісти «Української правди» випустили сюжет про те, як українські бізнесмени та політики ховаються від війни у Монако. Серед героїв розслідування був і Костянтин Жеваго.

У власність держави переходять і нафтові компанії. ПАТ «Укртатнафта» – українська нафтопереробна компанія, одна з найбільших виробників нафтопродуктів в країні. Компанія володіє найбільшим нафтопереробним заводом країни, який розташований у Кременчуці. Нині НПЗ виведено з ладу після обстрілів російськими ракетами у травні. До цього близько 60% акцій «Укртатнафти» належали дніпропетровським олігархам Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. Інші – НАК «Нафтогаз». 

«Укрнафта» – найбільша нафтовидобувна компанія країни. Підприємство розробляє родовища вуглеводнів на території двох нафтогазоносних регіонів України, в тому числі на території Полтавської області. Компаніям Коломойського в «Укрнафті» належить близько 42% акцій. Державі в особі НАК «Нафтогаз» до цього належали 50% плюс 1 акція. Власниками інших 8 % акцій є три компанії, зареєстровані в офшорній зоні на Кіпрі.

Крім того, примусово відчужать акції «Мотор Січі» та «Запоріжтрансформатор». Донедавна власником «Мотор Січ» був В’ячеслав Богуслаєв. У 2017 році він намагався продати 56% акцій компанії китайському холдингу Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. Але операції з акціями було заблоковано, а потім арештовано через порушення, зокрема щодо дотримання антимонопольного законодавства. Самого В’ячеслав Богуслаєва арештували у жовтні 2022 року, з підозрою у державній зраді. Затримання відбулося в рамках кримінального провадження щодо незаконного постачання з боку «Мотор Січ» товарів військового призначення для російської штурмової авіації.

«Запоріжтрансформатор» – підприємство-банкрут, яке виробляє трансформаторне та реакторне обладнання. Його власником є Костянтин Григоришин.

UPD: Як повідомив, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, рішення про передання акцій ухвалили за підсумками засідання Ставки Верховного Головнокомандувача 5 листопада. За словами прем’єра продукція, яку виготовляють зазначені підприємства, критично необхідна для ЗСУ та енергетичного сектору, тож вони мають забезпечувати оборонні потреби держави у воєнний час. «Підприємства, які вже працювали, отримають більше замовлень та більше гарантій від держави щодо виробництва продукції. Робота підприємств, які на сьогодні не функціонували, буде відновлена. Працівники повернуться до виробничого процесу» – йдеться у повідомленні Дениса Шмигаля.

Разом з тим міністр оборони України Олексій Резніков пояснив, що відчуження у власність держави акцій п’яти підприємств, є не їхньою націоналізацією, а вилученням майна на час воєнного стану. За словами міністра: «Це потрібно для того, щоб забезпечити нагальні потреби Збройних Сил України та інших складових сектору безпеки та оборони України. Це і забезпечення Збройних Сил пально-мастильними матеріалами, і ремонт та відновлення озброєння та військової техніки, і вирішення інших питань, аби наша відсіч збройної агресії російської федерації була максимально ефективною».

Секретар РНБО Олексій Данілов додав під час брифінгу, що вилучені активи набули статусу військового майна, його управління передано Міністерству Оборони у воєнний час. За словами секретаря РНБО, держава має право ухвалювати такі рішення, щоб посилити обороноздатність. По закінченню військового стану відповідно до вимог Закону вказані активи можуть бути передані власнику, або із відповідним відшкодуванням їхньої вартості.

Автор: admin

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

У 150 000 грн обійшлися бюджету Кременчука відрядження топчиновників. Найбільше витратив мер

На початку цього тижня у ЗМІ з’явилася інформація про те,... Читати далі

На початку цього тижня у ЗМІ з’явилася інформація про те,... Читати далі

На головну сторінку