Ico Фактчек Ico Україна

СМС-ка від StratComZSU: чи варто боятися?

10 березня багатьом українцям прийшло смс-повідомлення від StratComZSU. У ньому зазначають про те, що росія активізувала інфоатаки, тому радять подивитись відео із простими правилами інформаційної гігієни. Це повідомлення правдиве, за посиланням — справді відео із порадами, як протистояти ворогу. Але смс-ка неабияк налякала пересічних українців і навіть деяких посадовців. До прикладу, пов’язаний із міським головою Кременчука телеграм-канал «Сирена Кременчук» спочатку поширив емоційний допис, що посилання містить віруси, а потім видалив його без пояснення.

СМС-повідомлення

“Росія активізує інфоатаки. Важливо, щоб кожен українець вмів їм протидіяти. Подивіться це відео. У ньому прості правила інфогігієни, які дозволять протистояти ворогу”. Повідомлення з таким текстом українці отримували у другій половині 10 березня на номери різних мобільних операторів. Відправник був підписаний як StratComZSU. У повідомленні також було посилання на відео в Youtube. Саме воно і налякало отримувачів, які вирішили, що за посиланням “ховається” або вірусна атака, або сайт, який збирає особисті дані.

Насправді повідомлення з номеру StratComZSU відправляло Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України. Зокрема, на всіх своїх офіційних сторінках у соцмережах (у Facebook, Twitter, Instagram та Telegram) Управління анонсувало нову кампанію протидії ворожим інформаційним атакам. Як пояснюють у СтратКомі, 10 березня більшість українців отримали першу смс із базовими правилами інформаційної гігієни.

Скріншот з сторінки у Facebook

Посилання

Посилання в смс-ці веде до відео «Правила, які наближають перемогу» на офіційному каналі волонтерської ініціативи «Як не стати овочем», що навчає українців  фільтрувати джерела інформації. Це ж відео і на офіційний канал в Youtube завантажило Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ.

На відео про правила інфогігієни розповідає Оксана Мороз – відома комунікаційниця, відеоблогерка, лекторка та письменниця, авторка та ведуча радіо- й телепрограм з інфогігієни, засновниця «Як не стати овочем». Власне, на сторінці самої Ініціативи у Facebook також підтвердили, що не варто лякатись смс, бо посилання веде на їхнє відео.

Скріншот з сторінки у Facebook

У двохвилинному відео пані Оксана пояснює основи інфогігієни. До прикладу, радить відписатись від анонімних телеграм-каналів, від так званих хайпожерів (телеграм-каналів, які публікують емоційні і часто неперевірені новини), та мінімізувати час, який ви проводите у соціальних мережах. Завжди перевіряйте інформацію та розбирайтеся в суті, а не лише в емоційних заголовках, якими грішать багато медіа.

В Управлінні СтратКомунікацій додають, що до співпраці залучатимуть й інших фахівців з інформаційної безпеки, а в майбутньому СМС з інформуванням про актуальні інформаційні загрози будуть надходити від імені StratComZSU та AFUStratCom.

Як не стати жертвою вірусів та фішингу

У масовій розсилці по смс, схоже, і криється непорозуміння між українцями та Управлінням стратегічних комунікацій. Адже найперше правило: щоб не стати жертвою вірусної атаки в інтернеті, не слід переходити за невідомими посиланнями, які були надіслані в приватні повідомлення в будь-якій соціальній мережі чи месенджері. Так само не варто відкривати електронні листи з невідомих адрес, особливо якщо вони містять додатки. У жодному разі не можна завантажувати такі файли. Якщо ж ви відкривали підозрілий файл чи електронний лист, слід негайно змінити паролі до облікових записів, які зберігаються та використовуються на комп’ютері та у браузері.

Так само, щоб не стати жертвою фішингу (шахрайства, мета якого — виманювання в довірливих або неуважних користувачів інтернету персональних даних), не варто переходити за гіперпосиланнями, надісланими сторонніми, та не можна заходити на підозрілі сайти.

Для того, щоб убезпечити себе і перевірити чи не є сайт шахрайським чи шкідливим, слід скористатися перевіркою на сайті CheckMyLink: https://check.ema.com.ua/

Це безкоштовний онлайн-інструмент, за допомогою якого користувачі можуть перевірити вебсайт на шахрайство, фішинг та наявність шкідливого програмного забезпечення. Цю платформу запустила Асоціація ЄМА спільно з компанією ScamAdviser (Нідерланди).

«Сирена Кременчук» і віруси

Більшість опитаних нами читачів просто видалили смс-ку StratComZSU, не перевіряючи відправника чи посилання. Такі дії пересічних українців можна назвати логічними. Натомість один із Telegram-каналів Кременчука, який пов’язують із міським головою Кременчука, продемонстрував, що з правилами інформаційної гігієни там не знайомі.

Зокрема, адміністратор телеграм-каналу «Сирена Кременчук», через кілька годин після масової розсилки від СтратКому, поширив допис, де повідомив, що не варто відкривати посилання з смс-ки, бо воно “містить небезпечні  віруси!”. У дописі був емоційний заклик «Увага!», але даних про те, як перевіряли відправника, не було.

Скріншот з Telegram-каналу

Згодом цей допис було видалено ( МедіаДоказ зберіг скріншот), але, що інформація виявилася недостовірною,  85-тисячну аудиторію каналу так і не було поінформовано. Так само канал міг поширити посилання на офіційне джерело, щоб заспокоїти своїх читачів, що жодної вірусної атаки немає, але цього також не було зроблено.

Варто нагадати, що канал «Сирена Кременчук» у Telegram створили для оповіщення місцевої громади. З кінця вересня 2022 року, крім традиційних сповіщень про початок-відбій повітряної тривоги, там дають підсумок новин за день і діляться повідомленнями мера Віталія Малецького. Часто такі репости доповнюють проханням підписатися на сторінку міського голови, «щоб дізнаватися першим», а більшість посилань у щоденних «головних новинах» ведуть на ресурси, пов’язані з міською владою. Крім того, місцеві ЗМІ повідомляли, що задля промоції свого Telegram-каналу міський голова використовує адмінресурс: у шкільних чатах вчителям та батькам пропонували підписатись на канал мера.

Це вже не вперше Telegram-канали, які ведуть люди, близькі до чинної влади Кременчука, поширюють неправдиву інформацію, а потім видаляють її без спростування. У жовтні 2022 року ми розповідали, як мер поширив інформацію про крилаті ракети, які спеціально змінюють напрямок польоту, виманюючи наші сили ППО, та про новий пуск ракет з території Білорусі. Жодне військове чи офіційне джерело цю теорію не підтвердило, так само як і атаку з Білорусі. Спростування повідомлення мера Малецького опублікувала і моніторингова група «Беларускі Гаюн», яка відстежує військову активність на території Білорусі.

Тож завжди перевіряйте інформацію, шукайте першоджерело і майте на увазі, що використання адмінресурсу ще не означає, що інформація  достовірна.

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

Пів мільярда на міст: триває капітальний ремонт переправи через Сулу

Служба автомобільних доріг у Полтавській області повідомила,... Читати далі

Служба автомобільних доріг у Полтавській області повідомила,... Читати далі

На головну сторінку