Ico Фактчек Ico Кременчук

«Безпілотники лєтять, будут всєх бамбіть!» – фейки від міського голови Кременчука

Починаючи з серпня у міського голови Кременчука Віталія Малецького з’явився власний телеграм-канал. Здебільшого там публікувались репости відеозвернень президента Зеленського і традиційні для чиновників патріотичні повідомлення та дописи про благодійну допомогу. Але останні кілька днів кременчуцький мер почав активно коментувати роботу Протиповітряної оборони та публікувати інформацію, достовірність якої викликає сумніви.

Віднедавна активно репостить повідомлення Віталія Малецького і телеграм-канал «Сирена Кременчук», створений для оповіщення місцевої громади. З кінця вересня, окрім традиційних сповіщень про початок-відбій повітряної тривоги, там дають підсумок новин за день і діляться повідомленннями Віталія Малецького з проханням підписатися на сторінку міського голови, «щоб дізнаватися першим».

Скріншот з телеграм-каналу «Сирена Кременчук»

Але чи достовірна та інформація, яку читачі дізнаватимуться першими?

9 жовтня мешканці Кременчуцького району почули вибухи. Мер Кременчука повідомив, що працює ППО, випередивши з цією інформацією голову Полтавської ОВА. Якщо Дмитро Лунін повідомив лише, що у Кременчуцькому районі спрацювала Протиповітряна оборона, то мер впродовж десяти хвилин написав чотири повідомлення, в двох з яких йшлося про те,  що сили ППО фіксують безпілотники у нашому регіоні.

Скріншот з телеграм-каналу Віталія Малецького

Після завершення повітряної тривоги Віталій Малецький повідомив про збиття декількох БПЛА-камікадзе «Шахід».

Скріншот з телеграм-каналу «Сирена Кременчук» з невідредагованим дописом

Цю інформацію не підтвердили ані військові, ані голова військової адміністрації. Згодом саму публікацію було відредаговано і «безпілотники» перетворились на «повітряні цілі», збиті в нашому регіоні.

Скріншот з телеграм-каналу Віталія Малецького

Варто зауважити, що повноваження Віталія Малецького на увесь Полтавський регіон не розповсюджуються. Більш того, оборонну і безпекову діяльність обласних і районних військових адміністрацій координує Генштаб (з інших питань – як і зазвичай, Кабінет міністрів), а загальне керівництво військовими адміністраціями населених пунктів здійснюють керівники (начальники) районних військових адміністрацій.

Останні два дні росія здійснює масовий пуск ракет по українських містах. Від ранку 10 жовтня російські військові випустили більше 80 ракет. Внаслідок масованого ракетного удару за добу постраждала інфраструктура та мирні громадяни понад 20 населених пунктів.

11 жовтня ракетні удари повторилися і міський голова близько 11 години дня у своєму телеграм-каналі написав, що «повідомляють, що у напрямку Кременчука летить крилата ракета». При цьому хто повідомив і чи є джерело достовірним у дописі не зазначалось. О пів на дванадцяту Віталій Малецький поширив інформацію про крилаті ракети, які спеціально змінюють напрямок польоту, виманюючи наші сили ППО та про новий пуск ракет з території Білорусі.

Скріншот з телеграм-каналу Віталія Малецького

Жодне військове чи офіційне джерело цю теорію не підтвердило, так само як і атаку з Білорусі. Наприклад, з повідомлення Протиповітряних сил України відомо лише, що 11 жовтня ворог продовжив атакувати Україну високоточною зброєю з району Каспійського моря.

Спростування повідомлення мера Малецького опублікувала і моніторингова група «Беларускі Гаюн», яка відстежує військову активність на території Білорусі. Вони зазначили, що не мають жодного підтвердження про запуск ракет з території Білорусі за увесь день. У той же час вони повідомили, що їм надходили поодинокі повідомлення від кількох сумнівних акаунтів про нібито запуски, що цілком могло бути вкиданням, оскільки жодне з джерел «Гаюна» не повідомило про запуск з території РБ.

Скріншот з телеграм-каналу «Беларускі Гаюн»

Після того як допис «Білоруського Гаюна» почали активно поширювати місцеві та загальноукраїнські ЗМІ, міський голова Кременчука просто видалив повідомлення про ракетну атаку з Білорусі зі свого каналу, не надавши спростування.

Ну і додамо, що 10 жовтня  Центр протидії дезінформації попередив, що ворог здійснює не тільки ракетну, а й інформаційну атаку, поширюючи дезінформаційні повідомлення. Одним із таких повідомлень є наступ з боку Білорусі. Звісно, від лукашенка можна очікувати чого завгодно і територія сусідньої країни з лютого є плацдармом для російських літаків, але поширення недостовірної інформації лише допомагає ворогу посилювати панічні настрої серед українців.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці партнерів: ГО «Інститут розвитку регіональної преси» та EUACI. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію ІРРП та EUACІ. 

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Новини
Новини

Масований ракетний обстріл України

Російські військові завдали низку ракетних ударів по Києву,... Читати далі

Російські військові завдали низку ракетних ударів по Києву,... Читати далі

На головну сторінку