Ico Новини Ico Україна

День обшуків, звільнень та вручених підозр

Фото: ДБР

1 лютого правоохоронці вручили підозри колишнім та нинішнім чиновникам, зокрема і головному менеджменту «Укртатнафти», що у Кременчуці. Також сьогодні СБУ та ДБР провели низку обшуків, а голова пропрезидентської партії анонсував звільнення керівного складу Державної митниці та «посадки весною». Що відомо про підозрюваних і чому відбулись обшуки? МедіаДоказ зібрав наявну інформацію в один матеріал.

Обшуки

Зранку 1 лютого низка ЗМІ повідомили, що Служба безпеки та Бюро економічної безпеки проводять обшуки в будинку бізнесмена Ігоря Коломойського у Дніпрі. Розслідування пов’язують із махінаціями щодо компаній «Укртатнафта» та «Укрнафта».

Згодом Служба безпеки повідомила, що мова йде про схеми привласнення 40 мільярдів гривень колишнім менеджментом ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта». Правоохоронцями встановлено виведення великої партії нафтопродуктів на афілійовані компанії, ухилення від сплати податків, створення безнадійної заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів. За даними слідства, така злочинна діяльність здійснювалася в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній.

Фото: СБУ

ПАТ «Укрнафта» є найбільшою нафтовидобувною компанією України, а ПАТ «Укртатнафта» нафтопереробною. Цінні папери цих компаній, після засідання Ставки Верховного Головнокомандувача 5 листопада, було примусово відчужено у власність держави.

Служба безпеки України провела також  низку обшуків у представників будівельних компаній Києва, підконтрольних одному з депутатів Верховної Ради від забороненої партії «ОПЗЖ». За версією слідства, ці комерційні структури були залучені до протиправних схем легалізації коштів в інтересах колишніх депутатів Віктора Медведчука і Тараса Козака. Аналогічні схеми працювали також на користь інших громадян рф та рб, до яких були застосовані санкції РНБО, країн ЄС та США.Традиційно правоохоронці не назвали прізвище підозрюваного, але ЗМІ повідомляють, що мова йде про столичного забудовника та нардепа Вадима Столара.

Крім того, правоохоронці провели обшуки за кількома адресами, пов’язаними з ексміністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Їх проводили в межах провадження, відкритого через аварію гелікоптера на Київщині. Внаслідок катастрофи, за останніми даними, загинули 14 людей, серед них – одна дитина і керівництво МВС. 

Сам ексміністр повідомив, що слідчі поводились коректно, їх цікавили контракти щодо закупівлі МВС вертольотів Super Puma (Airbus Helicopters H225). За його словами, слідство нічого не знайшло, бо україно-французький контракт на постачання Україні вертольотів Airbus укладено в рамках міжурядової угоди, ратифікованої Верховною Радою у 2018 році. Контракт проходив аудит французького уряду та казначейства.

Уламки вертольота. Фото: Національна Поліція України у Telegram

Ну і 1 лютого Державне бюро розслідувань провело обшуки у керівниці столичної податкової Оксани Дутій, яку ДБР підозрює у багатомільйонних оборудках. За даними слідства, зловживаючи владою та службовим становищем, в.о. начальника столичної податкової за гроші приймала рішення щодо невідповідності критеріям ризиковості платників податків для низки підприємств.

Крім того, за оперативними даними, вона реалізовувала через своїх довірених осіб схеми щодо штучного завищення валових витрат деякими підприємствами, ведення підприємницької діяльності без реєстрації ФОП та подання недостовірних відомостей про доходи. І таким чином до тіньового обігу попередньо потрапило понад 15 млрд грн.

Фото: ДБР

В іншому епізоді керівництво ГУ ДПС у м. Києві причетне до схем незаконного отримання відшкодування ПДВ, в результаті яких у тіньовий обіг потрапило понад 30 млрд грн.

Також оперативники ДБР досліджують спосіб життя в. о. начальника Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, який не відповідає рівню її офіційних доходів: вона має 3 квартири в Києві загальною вартістю приблизно 1 млн доларів США, будинок поблизу Києва вартістю приблизно 200 тисяч доларів США, дві автівки вартістю приблизно 150 тисяч доларів США.

Фото: ДБР

Підозри оборонцям

1 лютого генеральний прокурор Андрій Костін повідомив про вручення підозр ексзаступнику Міністра оборони України та ексміністру енергетики і вугільної промисловості, чинному та колишньому посадовцям Міноборони.

Зокрема, пресслужба СБУ заявила, що, за матеріалами слідства, ексдиректор департаменту державних закупівель Міноборони закупив для ЗСУ майже 3 тис. бронежилетів на понад 100 млн грн. Втім, за даними декількох незалежних експертиз, дані вироби не відповідають вимогам IV класу бронежилетів і не можуть належним чином захистити українських воїнів. СБУ імені підозрюваного не називають, натомість ЗМІ повідомили, що мова йде про Богдана Хмельницького, звільненого з посади у січні 2023 року.

Обвинуваченому вручили підозри за трьома статтями, санкція яких передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років. СБУ ініціювала відкликання даної партії неякісних бронежилетів на склади Міноборони.

Фото: СБУ

Інші підозри вручили ексзаступнику міністра оборони В’ячеславу Шаповалову та колишньому заступнику держпідприємства «Промоборонекспорт» Володимиру Терещенку.

Заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов написав заяву і був звільнений з посади наприкінці січня через скандал щодо закупівель за завищеними цінами продуктів для військових. Але підозру В’ячеславу Шаповалову оголошено за незаконні дії, внаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ недоукомплектували засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.

Підозру Володимиру Терещенку, який наразі є заступником начальника управління координації зовнішньоекономічної діяльності МО, оголошено за фактом заволодіння ним, шляхом зловживань та службових підроблень, державними коштами в розмірі 1 340 000 доларів.

Фото: СБУ

Також Державне бюро розслідувань підтвердило вручення підозри у службовій недбалості колишньому міністру енергетики Ігорю Насалику ico Очолював Міненерго з квітня 2016 року до 2019 року . В ефірі національного телемарафону радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сап’ян повідомила, що міністр давав вказівки підписувати завідомо збиткові договори зі структурами відомого бізнесмена. Наприклад, штучно списували кошти за експлуатацію державного майна. Державна аудиторська служба проаналізувала матеріали кримінального провадження і підтвердила, що з травня 2017 року по грудень 2020 року держава від таких махінацій зазнала збитків на майже 1,5 мільярда гривень.

Звільнення

1 лютого Кабмін провів засідання, за підсумками якого було звільнено  першого заступника голови Державної митної служби України Олександра Шуцького, першого заступника голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Сотника, заступника голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Андрія Лордкіпанідзе.

Від виконання повноважень за посадою було відсторонено заступника Голови Державної митної служби України Руслана Черкасського. Також проти нього порушено дисциплінарне провадження.

Тимчасове виконання обов’язків Голови Державної митної служби України і Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів поклали відповідно на Сергія Звягінцева та Ольгу Шевченко.

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

Генератори на понад 30 мільйонів без конкурсу купує КП «Полтававодоканал». Це не рекорд в області

За даними Prozorro, станом на 30 січня із 783 закупівель генераторів... Читати далі

За даними Prozorro, станом на 30 січня із 783 закупівель генераторів... Читати далі

На головну сторінку