Ico Публікації Ico Кременчук

Три кити медіаслави Віталія Малецького: бюджет, адмінресурс, піар власним розумом 

Використано фото з телеграм-каналу МАЛЕЦЬКИЙ 🇺🇦 КРЕМЕНЧУК

5 годин 6 хвилин тривала тривога в Полтавській області 11 жовтня. З 11:45 і до наступного дня у соціальних мережах тривало обговорення піару міського голови Кременчука Віталія Малецького. За добу мер встиг уславитися на всю країну та за її межами через «нові пуски з Білорусі». Про них ми вже писали, але, крім цього піару власним розумом, не слід забувати про інші два стовпи, що забезпечують впізнаваність мера: адмінресурс та висвітлення діяльності бюджетним коштом. Бо доки гриміла міжнародна слава Віталія Малецького, Кременчуцька міська телерадіокомпанія провела чергову закупівлю, вартістю в 190 000, а в соціальних мережах розгорівся скандал щодо використання мером адмінресурсу. 

КП “КТРК” – бюджетний кит медіаслави мера на 23 млн 900 тис. гривень

Саме таку суму депутати міської ради погодили на утримання комунального підприємства в рамках міської Програми сприяння розвитку інформаційної діяльності КП «Кременчуцька міська телерадіокомпанія» на 2022 рік.

Цікаво, що обгрунтування видатків по програмі виглядає доволі скромно, і розібратися на які саме цілі заплановано кошти читач не зможе. Звісно, програма декларативна і реальні (фактичні) витрати можуть відрізнятися.

Ще влітку МедіаДоказ просив мерію надати довідку про виконання бюджету за перше півріччя 2022, із розписом доходів та видатків, на що нам повідомили, що «відсутній такий документ». Відтак, скільки коштів пішло на утримання штату працівників (заробітні плати)  наразі сказати не можемо, а от що купувала комунальна телекомпанія розповімо.  

За даними clarity-project КП “КТРК” у 2022 році оголосило 25 закупівель на загальну суму в понад 12.5 млн грн. Найбільші припадали на січень та лютий. 

Фактично КП “КТРК” закупило послуг на майже 2 млн грн, бо частина укладених угод протягом року переглядалася. Приклад: 9 млн 789 тис. мали, відповідно до закупівлі, піти на друк матеріалів та доставки друкованої продукції, але, відповідно до додаткових угод, у серпні суму договору зменшили на 3 млн 838 тис., а в середині вересня ще на 5 млн 948, припинивши дію угоди.  

Що купували

У військовий час КТРК відмовилася від капітальних видатків, придбавала послуги зв’язку комунальні і т.д. 

Тільки на паливо, за угодами, мерське телебачення витратило 484 тис. 590 грн. 

Не відмовилась КТРК від улюблених видатків:

Чому ми акцентуємо увагу саме на цих закупівлях? Бо їх переможці з 2017 року вигравали від 2 до 7 тендерів.

Показово, що тільки на рекламні, маркетингові послуги та консультаційно-інформаційні телебачення міської ради витратило понад 200 000 у 2022 році. Отримала їх підприємиця, в якої закуповує через Прозоро послуги виключно КТРК, і комунальне підприємство вже віддало їй понад 500 тис. грн. за час ведення моніторингу clarity-project

Ще один вид видатків – виготовлення телевізійної інформаційної продукції (цикл програм «Година з психологом»), на яку КП під час війни витратило майже 100 тис. грн. Дісталися ці гроші ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «ПРІОРИТЕТ», де засновником є мати нардепа Олексія Мовчана Ірина Мовчан.

Вона ж, за даними opendatabot, є власницею та засновницею низки відомих у місті підприємств.

До речі, в останній закупівлі “Надання послуг із розширення та налаштування системи керування відеотрансляціями”, ціною в 197 500 грн, також переміг багаторазовий переможець тендерів КТРК ЛІСЄЄВ ДМИТРО ВОЛОДИМИРОВИЧ. 

Адмінресурс – потужний кит медіаслави мера 

Гугл здебільшого пам’ятає виборчі скандали з використанням адміністративного ресурсу Віталієм Малецьким, але життя не стоїть на місці.

Крім офіційного сайту міської ради, телебачення, газети, ютуб, лояльних до влади медіа мер Кременчука є активним користувачем соціальних мереж. Його сторінка має 20 тисяч підписників, профіль – не відомо, бо перелік друзів закритий. 

11 серпня Віталій Малецький створив власний телеграм-канал. Повідомлення з месенджеру активно просували через соціальні мережі, і навіть офіційний вебпортал міської ради! посилається на них, як на офіційні повідомлення.

Попри таку групу підтримки, на момент публікації мерський телеграм набрав понад 10.4 тисяч підписників (разом із представниками МедіаДоказ). А 11 жовтня, рівно за два місяці, – ще й слави.

Доки російські війська тероризували Україну обстрілами, телеграм канали міста почали публікувати цілу серію повідомлень з батьківських чатів шкіл та садочків, де батьків просять підписатися на канал міського голови. Таке отримала і наша редакція. 

Спонукання застосовані різні, від «необхідно» до «надішліть посилання рідним та друзям» і т.д. Батьків «мотивують» підписатися «щоб отримувати необхідну і достовірну інформацію», «дуже оперативно, можна сказати блискавично», «заради безпеки, у тому числі психічної». 

Щодо оперативності та безпеки Медіа Доказ вже писав,  докладно про останні факти і їх цінність ви можете прочитати тут, заодно можете оцінити, як такі повідомлення впливали б на ваше психічне здоров’я. 

Показово, що реакція батьків здебільшого – обурення. Люди цікавляться, чи вчитися вони прийшли, чи за піаром спостерігати. А в міських чатах й поготів – здебільшого грубощі та матюччя. 

Крім того, у тих же батьківських чатах розміщено і опитування щодо кількості батьків, підписаних на чат мера. В одному з надісланих повідомлень відзначається, що його проводить адміністрація школи.

Ми, звісно, розуміємо – дистанційне навчання, військовий стан… Але рахувати батьків, підписаних на телеграм-канал мера міста – погодьтесь, така собі задачка для працівників освіти. Тим більше, що оприлюднені повідомлення зроблено у розпал робочого часу! 

P.S. Віталій Малецький у владних структурах працює вже близько 17 років. Дійсно, використання адміністративного ресурсу і комунальних рупорів протягом великого проміжку часу було нормою в політикумі, але Україна змінюється, українці загартовані двома революціями, АТО, пандемією і війною теж. 

Приклад, реакція кременчужан на спробу мера просунути телеграм, використовуючи освітян і батьків школярів та дошкільнят. Люди зреагували: хто зверненням до ЗМІ, хто критикою і обуренням, хто обрав діяти і банально скаржитися на аккаунт мера для його блокування і відписки. За добу — 100 і це, певне, найбільш красномовна відповідь на «оголошене адміністрацією шкіл голосування».

P.P.S. Якщо у вас вже стало на один тг-канал менше, підписуйтеся на МедіаДоказ. 

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці партнерів: ГО «Інститут розвитку регіональної преси» та EUACI. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію ІРРП та EUACІ. 

Автор: Цокур Оксана

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Фактчек
Фактчек

«Безпілотники лєтять, будут всєх бамбіть!» – фейки від міського голови Кременчука

Починаючи з серпня у міського голови Кременчука Віталія... Читати далі

Починаючи з серпня у міського голови Кременчука Віталія... Читати далі

На головну сторінку