Ico Публікації Ico Кременчук

Благоустрій під час війни: понад 2 мільйони на озеленення Кременчука

Скріншот з відео з сайту Кременчуцької міської ради

Від початку 2023 року кілька комунальних підприємств Кременчука замовили дерева, кущі та квіти у ТОВ «Голландські троянди». Ця фірма є одним із улюблених підрядників місцевих КП та пов’язана із колишнім віцемером Кременчука Андрієм Погрібним. МедіаДоказ порівняв ціни із ринковими і виявив, що більшість саджанців можна було придбати дешевше. Мова йде про переплату в десятки тисяч гривень. Ми також перевірили, скільки інші громади Полтавщини витратили на озеленення з початку повномасштабного вторгнення. Судячи з коштів, витрачених на саджанці, Кременчук повинен бути найзеленішим містом області.

Що купують у Кременчуці?

17 лютого 2023 року КЗК “Міський парк культури і відпочинку «Придніпровський» оголосив про закупівлю однорічних квітів на загальну суму 98 830 гривень. Кременчуцький парк купує майже 5 000 саджанців білої та червоної бегонії, колеусу, синеції та червоної сальвії. Цю закупівлю провели поза електронною системою.

13 березня КП «Благоустрій Кременчука» підписало договір на постачання 506 саджанців. Загальна сума угоди – 1 млн 920 тис. гривень. Строк постачання дерев та кущів — квiтень-жовтень 2023 року. Цю закупівлю провели як торги з особливостями, що дозволяє під час воєнного стану організовувати тендери у скорочені терміни. Подався один учасник, який і став переможцем.

Переплата

У договорі вказано перелік із 17 видів дерев та кущів. Найдешевше коштує ялiвець горизонтальний Агнешка – 264 гривні за штуку. Найдорожче – груша Каллері Шантеклер. Її ціна – 11 175 гривень за штуку.

Скріншот з порталу Prozorro

У тендерній документації зазначено приблизну висоту саджанців і обхват стовбурів, а в договорі наведено ціну за одну штуку, тому можна порівняти ціну закупівлі із цінами інших фірм, які продають рослини і дерева.  Вони свідчать, що саджанці можна було придбати значно дешевше. У деяких позиціях мова йде про переплату в десятки тисяч гривень.

Наприклад, 20 сакур дрібнопильчатих Канзан, висотою  2,5-3 м, зі стовбуром товщиною 12-14 см, «Благоустрій» купує за 165 580 гривень. Інші постачальники пропонують дрібнопильчаті сакури Канзан заввишки 3- 3,5 м по 4 500 гривень за штуку. 20 сакур коштуватимуть 90 000 гривень. Таким чином переплата тільки за ці саджанці становитиме майже 76 000.

Скріншот з онлайн-магазину

50 лип Ранчо, висотою 3,5-4 м, зі стовбуром завтовшки не менше 12-14 см, купують за 374 500 гривень. В інтернеті можна знайти цей сорт лип, висотою 3-3,5 м, зі стовбуром товщиною не менше 13-16 см, по 3 800 гривень за штуку. Тобто переплата на одному саджанці становить понад 3,6 тис. гривень, а за 50 дерев переплатять щонайменше 180 000 гривень.

Скріншот з онлайн-магазину

Сосну кримську заввишки 2,5-3 м купують по 5 500 гривень за шутку. В магазинах ми знайшли такий вид сосни, з такою ж висотою, за 4 500 гривень. Усього купують 40 штук саджанців, тому мова йде про переплату у 40 000 гривень.

Скріншоти з онлайн-магазину

Ціна за одну тую західну Смарагд для КП «Благоустрій Кременчука» – 2 250 гривень. Натомість можна знайти саджанці висотою 2-2,2 метри за дешевшою ціною – від 1 450 до 1 890 гривень за штуку.

Скріншоти з онлайн-магазину

Навіть якщо купувати тую відповідного сорту та висоти за найдорожчою ціною, яку ми знайшли, – 2 070 гривень, – переплата «Благоустрою» становитиме майже 200 гривень з кожного саджанця.

Скріншот з онлайн-магазину

40 гостролистих кленів Друммонді купують по 8 680 гривень за штуку. На ринку є пропозиції цього сорту клену висотою 3,5-4 метри по 4 700 гривень за один саджанець. Тому і за ці саджанці кременчуцькі комунальники переплатять щонайменше 150 000 гривень.

Скріншот з онлайн-магазину

Що цікаво, на сайті онлайн-магазину розплідника декоративних рослин «Гарді», який має одну адресу із адресою реєстрації ТОВ «Голландські троянди», деякі із сортів дерев, що придбало КП «Благоустрій Кременчука», можна купити за нижчою ціною.  Так, сакуру Канзан можна придбати за 6 255  гривень (комунальники купили за 8279 гривень), катальпу бігнонієвидну Нана  за 5 300 грн (проти 7 700), сосну гірську Пуміліо за 950 гривень (проти 980).

Це не вперше фірма «Голландські троянди» продає свою продукцію за завищеними цінами і стає об’єктом журналістських розслідувань, навіть за межами Кременчука. Так, у 2019 році видання «Наші гроші» розповідало, що СКП “Харківзеленбуд” закупило дерев на 14,77 мільйона гривень, при цьому вартість ялини від «Голландських троянд» виявилася в 10 разів дорожчою від ринкової.

У 2021 році Харківський антикорупційний центр повідомляв, що міська влада Харкова переплатила мільйони за однорічні квіти. Зокрема, підприємство «Харківзеленбуд» купило у ТОВ «Голландські троянди» колеус за ціною 15,6 грн/шт., тоді як у Кременчуці колеус темний та світлий ця ж фірма продавала по 10,2 грн/шт., петунію придбали по 14,7 грн./шт., а у Кременчуці – 9,6 грн./шт.

Підрядник

Переможцем у двох лотах стала фірма експершого заступника міського голови Кременчука, підприємця Андрія Погрібного – ТОВ «Голландські троянди». Фірму заснували майже 23 роки тому в Кременчуці.  Андрій Погрібний є її директором, а засновницею вказано матір підприємця – Любов Погрібну.

За останні роки фірма «Голландські троянди» стала учасницею у 256 закупівлях, з них переможними виявилися 168 закупівель на суму 316.65 млн гривень.

Найбільше договорів ТОВ «Голландські троянди» уклало із КП «Харківзеленбуд» на майже 112 млн гривень. Серед інших улюблених замовників фірми – комунальні підприємства з утримання зелених насаджень кількох районів Києва та кременчуцьке КП «Благоустрій».

Скріншот з порталу Clarity Project

А що інші?

МедіаДоказ дослідив, скільки розсадницької продукції замовляли інші комунальні підприємства Полтавщини з часу повномасштабного вторгнення. Виявилось, що під час воєнного стану, комунальне підприємство «Благоустрій Кременчука» єдине готове витратити кілька мільйонів на саджанці.

Закупівлі інших КП області куди скромніші. Для прикладу, у жовтні 2022 року Управління ЖКГ Щербанівської селищної ради придбало 40 саджанців сакури Канзан на 15 000 гривень. КП «Глобинське» замовило саджанці барбарису, троянд і вейгели на 65 700 гривень і саджанці різних видів сосен та ялівця на 30 000 гривень. Гадяцьке КП «Міське комунальне підприємство «Комунсервіс» закупило розсаду квітів на 49 900 гривень. Виконавчий комітет Диканської селищної ради замовив саджанці троянд на 30 000 гривень. Пирятинське комунальне підприємство «Каштан» придбало 230 саджанців дерев на 30 500 гривень. Миргородське КП «Спецкомунтранс» купило квіткову розсаду на 82 200 гривень.

Ну і КП «Комбінат комунальних підприємств» Котелевської селищної ради 3 березня провело дві закупівлі саджанців кизильнику: спочатку придбало 140 саджанців на 41 300 гривень, а потім  — 160 саджанців на 52 000 гривень.

Підписуйтесь на наші оновлення в телеграм та фейсбук.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці партнерів: ГО «Інститут розвитку регіональної преси» та EUACI. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію ІРРП та EUACІ. 

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

Переплата 6 мільйонів: мерія Маріуполя замовила продуктові набори в полтавської фірми

Державні аудитори оприлюднили в системі Prozorro результати... Читати далі

Державні аудитори оприлюднили в системі Prozorro результати... Читати далі

На головну сторінку