Ico Публікації Ico Полтава

Улюбленці лікарень: хто постачає харчування до медичних закладів Полтави?

Фото ілюстративне. Джерело: gazeta.ua

У 2022 році за підряди на постачання гарячого харчування пацієнтам у лікарні Полтави успішно конкурували два підприємства – ТОВ «Фудгранд» та ТОВ «Електромор-Торг». Кожне отримало мільйонні договори в році минулому, і вже підписано контракти на 2023 рік. МедіаДоказ дослідив, що відомо про ці дві фірми.

ТОВ «Електромор-Торг»

Підряди для медзакладів

У минулому році на тендерах з організації гарячого харчування п’ять медзакладів Полтави підписали із підприємством «Електромор-Торг» договори на загальну суму 7 млн 828 тис. грн. Серед замовників: Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер, Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр, Полтавський обласний центр терапії залежностей, Полтавський обласний санаторій для дітей з порушенням опорно-рухового апарату та Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер. Загалом, як свідчать дані Clarity Project, «Електромор-Торг» за останні кілька років став переможцем у 59 закупівлях на суму 48,43 млн грн. З ним укладено 56 договорів на суму 33,87 млн грн.

Договори 2023 року

З початку 2023 року фірма вже отримала замовлення на поставку гарячого харчування на майже 21 млн 105 тис. грн. Договори знов уклали із обласним кардіоваскулярним центром, обласним центром терапії залежностей, обласним протитуберкульозним диспансером та обласним онкодиспансером.

Ці тендери провели як торги із особливостями, тобто ті, що проводять за пришвидшеною процедурою і навіть з одним учасником. Цим єдиним учасником став ТОВ «Електромор-Торг».

Як видно з цьогорічних контрактів, кейтерингові послуги фірма надаватиме до кінця 2023 року. Ціна за порцію гарячого харчування пацієнта кардіоцентру складатиме 60 грн, для онкодиспансеру 110 грн, а у двох інших лікувальних закладах – 100 грн.

Меню замовників гарячого харчування передбачає кілька типів дієт: для пацієнтів без протипоказань, для хворих на цукровий діабет, для хворих на туберкульоз, при виразковій хворобі шлунку та 12-палої кишки тощо. Переможець повинен доставляти готову їжу для гарячих страв температурою 60-65°С, а холодних страв – 10-15°С. Оскільки в усіх закладах при складанні меню рекомендують включати сніданок, додатковий сніданок, обід та вечерю, таким чином доставку до лікарень мають робити чотири рази на день. Фірма зобов’язалась постачати гарячі страви не більше 15 хвилин від моменту приготування страви.

У власності фірми є мікроавтобус Mercedes Sprinter для перевезень страв, а також приміщення їдальні із технічним оснащенням на 150 кв. м, орендоване в ТОВ «Елком-Капітал».

Скріншот з Prozorro

Документи, завантажені до тендерних пропозицій минулого року, зокрема медичні книжки працівників «Електромор-Торг» вказують, що на п’ять медзакладів у 2022 році готували троє кухарів, і один водій перевозив готові страви. Цьогоріч фірма подала медичні книжки та довідку про наявність в учасника працівників відповідної кваліфікації, де вказано трьох кухарів, водія-експедитора та вантажника, хоча у штатному розписі подано більшу кількість працівників.

Скріншот з Prozorro

Про фірму

Як окреме ТОВ «Електромор-Торг» зареєстровано 11 місяців тому. До цього воно було дочірнім підприємством ПАТ «Електромотор». Кінцевим бенефіціаром та засновником «Електромор-Торгу» є Кожемяко Сергій Дмитрович.

Сергій Кожемяко у 1998 році балотувався до Верховної Ради як самовисуванець по 145 округу Полтави, але не пройшов. У 2000-х був помічником нардепів від Полтавщини: спочатку Василя Гаврилюка, потім Вадима Петренка – на громадських засадах.

Нині Сергій Кожемяко є не тільки засновником ТОВ «Електромор-Торг», а й головою наглядової ради та акціонером ПАТ «Електромотор». Цікаво, що ПАТ «Електромотор», ТОВ «Електромор-Торг» та орендоване в ТОВ «Елком-Капітал» приміщення їдальні знаходяться за однією адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 155.

Фасад будівлі по вул. Європейська, 155

Крім того, Сергій Кожемяко – батько Всеволода Кожемяка, засновника і генерального директора агрохолдингу «Агротрейд».

Агрохолдинг «Агротрейд»

За даними Youcontrol, підприємство «Електромор-Торг» входить до групи «Агротрейду», у складі якої – сільгосппідприємства, елеватори, хлібоприймальні підприємства та насінницькі господарства (усього 48 компаній). Так само до цієї групи входить і ТОВ «Елком-Капітал», в якого фірма орендує приміщення їдальні.

Скріншот з Youcontrol

За інформацією видання “Forbes”, земельний банк агрохолдинга «Агротрейд» складає 70 500 гектар в чотирьох областях, штат налічує близько 1500 людей. «Агротрейд» виробляє зернові, зернобобові та олійні культури, зберігає і переробляє зерно, займається насінництвом і трейдингом. Створений у 1998 році «Агротрейд» останні 15 років перебуває у рейтингах найбільших агрохолдингів і власників елеваторних потужностей в країні.

У 2020 році власник агрохолдингу Всеволод Кожемяко увійшов до сотні найбагатших людей України, за версією журналу Forbes, зі статком у 100 млн дол. Останні роки сфера інтересів бізнесмена більше пов’язана із Харковом, куди він переїхав після навчання, аніж із Полтавщиною. У 2016 році він навіть був призначений Почесним консулом Республіки Австрія в Харкові, а також був радником на громадських засадах тодішнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Вплив

У ЗМІ Всеволода Кожемяка називали «сірим кардиналом» харківської «проєвропейської опозиції», тобто опозиції до тодішнього мера міста Геннадія Кернеса і його оточення. У 2014 році бізнесмен заснував благодійний фонд «Мир і порядок», який допомагав добровольцям і нацгвардійцям на передовій. У 2015 році бізнесмен став одним із спонсорів харківського осередку партії «Самопоміч».

Але за інформацією деяких ЗМІ, Всеволод Кожемяко нібито мав і вплив на кадрові рішенні на Полтавщині. Так, ЗМІ пов’язували призначення Олега Синєгубова з посади голови Полтавської ОДА на місце очільника Харківської ОДА саме з лобіюванням з боку власника агрохолдингу «Агротрейд». За даними медіа, батько очільника ХОДА, Василь Синєгубов, працював заступником директора в «Агротрейді». До слова, Олег Синєгубов є уродженцем Харкова.

Із початком повномасштабного вторгнення Всеволод Кожемяко заснував і очолив добровольчий батальйон «Хартія», який брав участь в обороні та звільненні Харківщини. За даними “Forbes”, під тимчасовою окупацією опинилися два елеватори його компанії у Харківській області та 3000 гектар озимої пшениці.

ТОВ «Фудгранд»

Про фірму

Фірма зареєстрована наприкінці липня 2022 року зі статутним капіталом у тисячу гривень. Вже через два тижні після реєстрації отримала замовлення на поставку замороженого хека відділу освіти та молоді Котелевської селищної ради, на майже 49 тис. грн. Але то був тільки початок.

Згідно з даними аналітичної системи Clarity Project, відтоді, всього за п’ять місяців від моменту свого заснування, «Фудгранд» став учасником у 1 343 закупівлях, з них переможними для фірми стали 1 127 закупівель. Їхня загальна сума 202,92 млн грн. Усього підписано 1 048 договорів (в основному на доставку продуктів харчування та кейтерингові послуги) на суму 177,16 млн грн. Очікують підписання ще 76 договорів на суму 25.26 млн грн.

Скріншот із Clarity Project

Переможець закупівель

На Полтавщині основними замовниками послуг новоствореної фірми стали КП “Добробут” Полтавської міської ради, МРЦ МВС України «Миргород» та відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради. А також лікарні Полтави.

Із фірмою «Фудгранд» вже уклали договори на організацію гарячого харчування пацієнтів у 2023 році дві полтавські міські лікарні та пологовий. Так, перший контракт на кейтерингові послуги фірма підписала із міським клінічним пологовим будинком Полтави на 1 млн 445 тис. грн, не маючи серед працівників кухарів, лише водія, комірника та вантажника. При цьому керівниця «Фудгранду» зазначила, що не планує залучати субпідрядників, хоча пообіцяла залучити кухарів.

Скріншот з Prozorro

Ціна комплекту гарячої їжі на одну породіллю коштуватиме 85 грн. Фірма повинна здійснювати доставку страв тричі на день включно з вихідними, святковими та неробочими днями. Для цього у «Фудгранду» є орендований вантажний Ford Ducato для перевезень.

Після пологового «Фудгранд» став переможцем двох закупівель від третьої міської клінічної лікарні на загальну суму півтора мільйона гривень. Договір до цієї закупівлі в систему Prozorro ще не завантажили. Натомість, під час прийому пропозицій, «Фудгранд» попрохав змінити умови, мовляв не має досвіду, але має матеріально-технічну базу, і замовник пішов назустріч фірмі-новачку.

Скріншот з Prozorro

Варто додати, що матеріально-технічна база, на яку посилався учасник закупівлі, – це вже зазначений автомобіль для перевезень, посуд, технологічне обладнання для приготування страв, а також орендована холодильна камера (22,5 м2) та орендоване складське приміщення площею 72,2 м2. Ймовірно на цьому складі готуватимуть їжу. Але цього разу серед працівників підприємства хоча б значяться двоє кухарів. Хоча на відміну від ТОВ «Електромор-Торг», про який ми розповідали вище, «Фудгранд» не надає документів про їхню кваліфікацію чи медико-санітарні книжки.

Ну і третім замовником кейтерингових послуг у «Фудгранда» стала четверта міська клінічна лікарня Полтави. Медзаклад підписав два договори на загальну суму 2 млн 254 тис. грн. Згідно з договором, комплект сніданок, обід та вечеря тут коштуватиме 75 грн.

Раптовий успіх?

З чим пов’язаний такий успіх, що новостворена фірма почала отримувати контракти на мільйони гривень? Директором і засновником «Фудгранду» є Наталія Хубова, але фірму пов’язують із одним із найбільших підрядників у Полтаві у сфері продуктів харчування. Мова йде про Володимира Сергієнка.

Хто такий Володимир Сергієнко?

Про цього підрядника впродовж останніх років створено не одне журналістське розслідування, адже він фактично монополізував ринок харчування у комунальних закладах Полтави. Не будемо наводити усі журналістські матеріали, адже їх надто багато. Але принагідно згадаємо деякі з них.

Так, журналісти «Детектив Інфо» розповіли про «кубло ФОПів з Полтави», які роками постачали військовим харчі на сотні мільйонів за сумнівними цінами. До прикладу, лише один, пов’язаний із Сергієнком ФОП Віта Марченко, уклав 72 договори з Центральною базою зберігання та постачання Державній прикордонній службі на загальну суму понад 54 млн грн. Виявилось, що більшість цін на продукти харчування у договорах завищено. Крім того, журналісти знайшли зв’язок Сергієнка з представником МВС та податкової.

У 2021 році Антимонопольний комітет України наклав 200-мільйонний штраф на шість компаній та ФОПів із «обойми» Володимира Сергієнка. Мова йшла про 60 закупівель, які впродовж 2017-2019 років провели в Полтавській, Харківській та Сумській областях. Загальна сума цих тендерів – 245 млн грн. За версією АМКУ, під час тендерів на постачання продуктів харчування фірми змовлялись між собою. Таким чином усуваючи конкурентів і завдаючи збитків державі.

Вже після 24 лютого ФОП Володимира Сергієнка знов опинився у центрі уваги. Мова йшла про тушонку для продрезерву, яку ТОВ «Продоптом» виготовляв у його цехах. Інспектори Держпродспоживслужби виявили там антисанітарію, тому заборонили виготовлення консервів зі свинини та перловки.

Фото: Держпродспоживслужба Полтавщини

Потім було відкрито кримінальне провадження. Обласна прокуратура подала позов до суду. Прокурори хочуть, щоб громаді відшкодували 8,3 млн грн за неякісну тушонку. Господарський суд Полтави відмовився розглядати справу, тому її передали до Одеського суду, оскільки у виробника змінилась юридична адреса.

Зв’язок

Що ж до звязку «Фудгранда» і Сергієнка, то у зазначених вище закупівлях від третьої та четвертої міських лікарень фірма подала довідку про виробничі потужності підприємства. З неї виходить, що «Фудгранд» орендує холодильний склад та складські приміщення (за адресою: м. Полтава, вул. Шевченка, 20) у заводу залізобетонних виробів №7.

Скріншот з Prozorro

За цією адресою також орендують приміщення ТОВ «ТК Світ Продуктів», ТОВ «Фудмікспостач», ФОП Віта Марченко, ТОВ «БС-Фуд». А журналісти видання «Полтавщина» вже доводили, що зазначені компанії та ФОПи, через адреси гаражів, приміщень, транспорт і контакти, пов’язані один з одним і з Володимиром Сергієнком.

Схоже, коли під приціл правоохоронців і АМКУ потрапляють одні фірми з пулу Сергієнка, то хутко створюються нові. І комунальні підприємства та установи Полтавщини вперто продовжують із ними співпрацювати.

Підписуйтесь на наші оновлення в телеграм та фейсбук.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці партнерів: ГО «Інститут розвитку регіональної преси» та EUACI. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію ІРРП та EUACІ. 

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

Чи коштували яйця для військових частин 17 грн за штуку? Наслідки розслідування закупівель Міноборони

21 січня «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал про те,... Читати далі

21 січня «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал про те,... Читати далі

На головну сторінку