Ico Публікації Ico Україна

Чи коштували яйця для військових частин 17 грн за штуку? Наслідки розслідування закупівель Міноборони

21 січня «Дзеркало тижня» опублікувало матеріал про те, що Міністерство оборони нібито закуповує харчі для військових за цінами, завищеними в 2-3 рази. 23 січня відповідь на статтю надав очільник відомства. В цей же день питання закупівель продуктів харчування для військових розглянули і на засіданні профільного комітету Верховної Ради. МедіаДоказ зібрав усе, що відомо на даний момент.

Журналістське розслідування

21 січня у виданні «Дзеркало тижня» вийшла стаття, де журналіст і засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов проаналізував угоду Міноборони на послуги організації харчування на 2023 рік. В угоді мова йде про військові частини, які дислокуються далеко від лінії зіткнення, а саме – у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях. Загальна сума угод – 13,16 млрд грн.

Автор порівняв угоду на 2023 рік із минулорічними та актуальними цінами у київських магазинах, і дійшов висновку, що ціни на продукти завищено у 2-3 рази. До прикладу, яйця замовили по 17 грн за штуку, картоплю – по 22 грн за кг.

Інфографіка з розслідування «Дзеркала тижня»

Крім того, журналіст зауважив, що контракт на 13 млрд гривень підписали із київським ТОВ «Актив компані», статутний капітал якого тисяча гривень. Ця фірма у 2019 році фігурувала у кримінальному провадженні, а податкова служба анулювала їй свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій.

Відповідь оборонного відомства

Після виходу матеріалу заступниця голови Комітету з нацбезпеки з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла повідомила, що Міністра оборони Олексія Резнікова викликали до Верховної Ради, а державні аудитори проводять перевірку.

В Міноборони відповіли у заяві, що ініціюють службову перевірку, але відомості про закупівлі розповсюджують «з ознаками навмисних маніпуляцій та вводять в оману».

23 січня міністр оборони Олексій Резніков опублікував розлогий допис у Facebook, де оприлюднив відкриту для публічного доступу частину інформації щодо питання забезпечення військовослужбовців харчуванням і заявив, що стаття журналістів нібито є «інформаційною атакою».

Скріншот зі сторінки міністра Резнікова

За словами міністра, Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів, а купує комплексну послугу з забезпечення харчування. Тобто в деяких випадках в ціну включено доставку продуктів до військових частин і приготування їжі. Предметом закупівлі є вартість добового раціону для військовослужбовця. Цьогоріч вона становить 145,8 грн через інфляцію.

Діапазон цін на продукти визначають спеціальні експертні установи, зокрема, Інститут судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України. Наприклад, на картоплю встановлено діапазон від 7 до 36 грн. за кілограм, оскільки вона буває різних сортів.

Ціна 17 грн. за одне яйце – це, за словами міністра, звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник. Він вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю. Тож 170 грн – це ціна за кілограм яєць, тобто 85 грн за десяток. Помилку компанії нібито помітили наприкінці грудня, після чого керівник підрозділу був відсторонений.

Також Олексій Резніков повідомив, що станом на зараз по усім контрактам завершують додаткові внутрішні перевірки, військові частини звіряють дані з каталогом, виправляють технічні помилки, готують додаткові угоди щодо постачання у межах доведених параметрів державного бюджету тощо.

Усі документи міністр пообіцяв представити народним депутатам на засіданні профільного комітету, де також будуть представники НАБУ, ДБР та СБУ.

Засідання комітету

23 січня відбулось засідання Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Після його завершення заступниця голови Комітету Мар’яна Безугла зазначила, що міністр оборони Резніков надав усі відповідні контракти і пояснив їх деталі, тому Комітет не буде рекомендувати його відставку.

Натомість Комітет планує ознайомитися з фірмами-постачальниками харчування в ЗСУ, а також ініціювати закон про часткове відкриття інформації про закупівлі в умовах воєнного стану. Разом з тим хочуть посилити парламентський контроль за цим питанням, а також щодо інших напрямів оборонних закупівель (озброєння, боєприпасів, речове забезпечення, пально-мастильних матеріалів тощо).

Правоохоронці

Журналіст Юрій Ніколов на своїй сторінці у Facebook повідомив, що матеріал відкладали до останнього, сповістили вище керівництво Офісу президента. За тиждень до публікації подали запит до Міноборони, звідки так і не отримали відповіді.

Частково ці слова підтверджує заява НАБУ. Зокрема в ній говориться, що справу щодо ймовірної розтрати розпочали ще до оприлюднення цієї інформації в ЗМІ «за власними напрацюваннями». З-поміж іншого, слідство перевіряє закупівлі на понад 13 млрд грн. Попередня правова кваліфікація – ч. 5 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Розслідування триває. Інші деталі НАБУ не розкриває, бо вони становлять таємницю слідства.

СБУ та ДБР також проводять розслідування щодо низки закупівель та постачання продуктів харчування українським військовим.

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Новини
Новини

Суд не відсторонив мера Полтави від посади

23 січня відбулося закрите засідання Київського районного... Читати далі

23 січня відбулося закрите засідання Київського районного... Читати далі

На головну сторінку