Ico Публікації Ico Полтава

Міському голові Полтави Олександру Мамаю вручили підозру. Може отримати ще дві

Фото: СБУ

СБУ розслідує справу щодо розголошення міським головою Олександром Мамаєм інформації про формування у Полтаві нової військової частини з вказанням адреси штабу. Міському голові Полтави повідомлено про підозру щодо несанкціонованого поширення інформації про розміщення підрозділів ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану (ст. 114-2 Кримінального кодексу України). Санкція статті передбачає позбавлення волі строком до 12 років.

Підозра

За даними слідства, фігурант поширив інформацію, яку не розміщували у відкритому доступі ні Генеральний штаб ЗСУ, ні Міноборони, ні інші уповноважені державні органи.

Досудове розслідування проводять слідчі Полтавського управління СБУ, за процесуального керівництва обласної прокуратури.

Далі буде?

Після брифінгу обласного прокурора Антона Столітнього стало відомо, що нині перевіряють причетність міського голови до вчинення інших злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а також його причетність до кримінальних правопорушень, зокрема у провадженні про зловживання службовим становищем (мова йде про справу із хатніми робітницями). Проводять необхідні слідчі дії, експертизи та збір доказів.

З чого починалось

Вперше міським головою Полтави Олександр Мамай був з 2010 по 2015 роки. Вдруге став у 2015 році. Балотувався від партії «Совість України». За нього проголосувало 53390 виборців (62,56%). За даними руху «Чесно», перед виборами Мамай роздав пенсіонерам 640 тонн цукру. 

За час своєї першої каденції мером Олександр Мамай запам’ятався тим, що на позачерговій сесії міськради цитував гімн Радянського Союзу та отримував одну з найвищих зарплат серед українських чиновників, випереджаючи не лише міських голів, а й міністрів та президента.

У 2018 році Полтавська міська рада висловила йому недовіру та позбавила повноважень.

Фото: СБУ

У 2019 році Мамай став довіреною особою кандидата на посаду Президента України Юрія Бойка на 144 виборчому окрузі (Полтава) та брав участь у виборах до Верховної Ради України на виборчому округу №144 як самовисуванець. Набрав тоді 17.09% голосів.

У 2020 році Олександр Мамай знову став міським головою Полтави – на виборах він отримав 54% голосів. Він переміг тим самим Сергія Іващенка, за якого проголосували 47,19% виборців.

Українофобські заяви

Ще до повномасштабного вторгнення росії міський голова Полтави неодноразово висловлював заяви у дусі російської пропаганди. Спочатку впродовж кількох років він блокував встановлення пам’ятника Івану Мазепі, заявляючи, що той був негативною історичною персоною. За словами Олександра Мамая, він виріс у СРСР, де вчили, що Мазепа був зрадником.

У 2013 році, на пропозицію громадськості перейменувати вулицю Паризької Комуни на Героїв Крут, Олександр Мамай заявив, що поки він є міським головою жодну вулицю у Полтаві не перейменують. Потім усіляко саботував проведення декомунізації в місті.

Під час Революції Гідності назвав Віктора Януковича “легітимно обраним президентом”.

У 2021 році, під час перебування на посаді мера вдруге, Олександр Мамай наказав міським комунальникам демонтувати Державний Прапор України та революційний прапор ОУН з монументу Слави в Полтаві, які були встановлені атовцями та активістами.9 травня 2021 року у своїй промові під час під час святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні згадував своє піонерське та комсомольське минуле, говорив про  «переписування історії», негативно висловився про борців за Незалежність України, які, на його думку, «були ворогами наших предків».

Фото: Олександр Мамай у Telegram

5 грудня 2021 року Олександр Мамай в ефірі телеканалу «НАШ» заявив, що на Сході країни воюють «наддержави» США і Росія, а російсько-українську війну назвав братовбивчою. Через ці висловлювання був внесений до бази порталу “Миротворець”. Також він висловлював жаль, що через санкції завод “Полтава”, який раніше «дуже багато працював на рф», перебуває на межі закриття. 

Влітку 2022 року стало відомо, що Олександр Мамай спілкувався із зрадником Іллею Кивою у перші тижні російського вторгнення. Саме тому мера Полтави не запрошували на Раду оборони області. Крім того, після вторгнення від Мамая вимагали звільнити із міської ради доньку Іллі Киви Катерину, яка працювала керівницею Департаменту з питань реєстрації Полтавської міської ради. Тоді Мамай сказав журналістам, що донька не має відповідати за дії батька, проте згодом Катерину Киву все ж таки звільнили.

Військова адміністрація та собача будка

Останні пів року в Полтавській міській раді триває конфлікт між більшістю депутатів та міським головою. Як наслідок – у вересні було зірвано засідання шістнадцятої сесії Полтавської міськради, бо з’явилося лише 14 обранців із 42. Тоді депутати повідомляли, що міський голова одноосібно формує порядок денний, а мер натомість обіцяв звернутися до Верховної Ради і розпустити міськраду.

Одним із шляхів вирішення конфлікту називають відсторонення Олександра Мамая від посади і створення військової адміністрації. Зокрема, влітку про це прохали самі полтавці. Для того зареєстрували на сайті Президента петицію. За словами її автора, підставами для такого рішення мають стати численні порушення Конституції та Законів України.

Восени ініціювала питання запровадження в обласному центрі військової адміністрації і Полтавська ОВА. Зокрема, у жовтні, під час спілкування із журналістами, очільник ОВА Дмитро Лунін повідомив, що якщо дана ситуація в місті не вирішиться, він буде звертатися до Президента щодо введення військової адміністрації, при якій депутатський корпус міської ради залишиться.

28 жовтня, під час брифінгу, Дмитро Лунін поділився із журналістам, за якими критеріями будуть обирати голову військової адміністрації (за умови створення такої у Полтаві). На думку очільника ПОВА, ідеальний кандидат повинен мати достатню кількість управлінського досвіду (керівник підприємства або людина, яка вміє управляти) та бути з команди Президента.

Серед інших прозвучало прізвище депутата Полтавської міськради Вадима Ямщикова, який зараз служить у ЗСУ і пропонував себе на посаду начальника військової адміністрації. Дмитро Лунін повідомив, що ця кандидатура не є основною, бо хоча Вадим Ямщиков і військовий, але не має достатнього управлінського досвіду.

2 листопада Вадим Ямщиков записав відео, де знову публічно запропонував себе на посаду очільника ВЦА і попросив підтримки громадськості. Депутат нагадав, що за останні 12 років у місті не відбулося якісних змін, а під час повномасштабного вторгнення проблеми в Полтаві тільки погіршилися. В цьому депутат звинуватив нинішнього міського голову Олександра Мамая. Натомість депутат навів приклад власних втілених у життя  проєктів – парк на Браїлках, наведення ладу в історичній частині міста, дитячі майданчики.

Скріншот з відео Вадима Ямщикова у Фейсбук

Відповідь Олександра Мамая не забарилася. Наступного дня міський голова порадив депутату, який захищає Україну у лавах ЗСУ, для початку збудувати собачу будку, а уже потім висувати свою кандидатуру:

«Вадиму Ямщикову треба звернутися до працівників комунального підприємства «КАТП-1628» нашого. На цьому підприємстві є прихисток для тварин і там вольєри будують, собачі будки. Я думаю, що на тому прихистку не був ніколи в житті Вадим Ямщиков, треба йому туди сходити і збудувати декілька вольєрів власноручно, а потім пропонувати себе на голову ВЦА. Він каже – я не тільки збудував собачу будку, я уже збудував цілий вольєр для собак».

Крім того, мер назвав кандидатів, яких хотів би він бачити на посаді голови ВА. Зокрема, прозвучало прізвище Олександра Масюка, місцевого активіста, який відомий своїми абсурдними перфомансами.

Справа із хатніми робітницями

Розмови про військову адміністрацію у Полтаві серед містян не випадково почалися саме влітку. 30 червня керівниці та бухгалтерці КО «Інститут розвитку міста» й двом прибиральницям приватного майна родини міського голови Полтави повідомили про підозру у підробці документів та розтраті бюджетних коштів на понад пів мільйона гривень. Мова йде про хатніх робітниць міського голови, яких оформлювали через установу міста і кошти за роботу платили з бюджету громади.

Як повідомила обласна прокуратура, вчинені кримінальні правопорушення кваліфікують за ч.4 ст.191 КК України – «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в умовах воєнного або надзвичайного стану», двом з них також повідомлено про підозру у «Службовому підробленні» (ст. 366 КК України).

За даними слідства, керівниця «Інституту розвитку міста» Тетяна Татаріна та бухгалтерка вносили недостовірні відомості до табелів обліку робочого часу двох працівниць про перебування на роботі та виконання своїх обов’язків.

Оформлені у КО працівниці не виконували свої робочі обов’язки і не з’являлися на робочих місцях, але отримували заробітні плати та трудовий стаж. Одну з жінок влаштували на посаду інспекторки з програм, іншу – головної фахівчині з інтегрування урбаністичного розвитку міста та управління проєктами.  До обох посад були вимоги освіти – середня спеціальна освіта. Натомість ці жінки фактично виконували функції домогосподарок у маєтку міського голови та квартирі наближеної до нього особи.

Збитки, завдані громаді, оцінили у понад пів мільйона гривень.

Тож, судячи із повідомлення під час брифінгу 29 грудня обласного прокурора Антона Столітного, нині справу хатніх робітниць розслідує НАБУ і є ймовірність, що міський голова Полтави може отримати ще одну підозру.

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Новини
Новини

54 з 69 ракет збито силами ППО. Черговий ракетний удар по Україні

29 грудня росія здійснила черговий масований обстріл України... Читати далі

29 грудня росія здійснила черговий масований обстріл України... Читати далі

На головну сторінку