Ico Публікації Ico Полтава

Історичну будівлю ДБР у Полтаві відремонтує фірма-фігурант антикорупційних розслідувань у Харкові

Будівля по вул. Гоголя, 25. Джерело фото: Фонд Держмайна України

9 грудня Полтавське територіальне управління Державного бюро розслідувань уклало із ПАТ “Трест Житлобуд-1” угоду на понад 10 млн грн. Харківська компанія відремонтує об’єкт культурної спадщини (будівля за адресою: м. Полтава, вул. Гоголя, 25), куди планує переїхати теруправління ДБР.  Головою наглядової ради та власником 97,59 % акцій компанії є Олександр Харченко – діючий член виконавчого комітету Харківської міської ради й один з найбільших харківських забудовників. Починаючи з 2008 року, фірма є фігурантом низки антикорупційних розслідувань, пов’язаних із так званою «кооперативною схемою».

Історична будівля

Будівля на Гоголя, 25 є пам’яткою архітектури місцевого значення. Її збудували у 1808 році. Тоді на вулиці Іванівській (Гоголя) розташовувався єврейський квартал, а на місці театру, який побудували в середині XX ст., стояли торгові ряди. На вулиці була низка прибуткових будинків, в основному з мебльованими кімнатами і магазинами, де торгували мануфактурою, взуттям, одягом і галантереєю. Двоповерховий будинок № 25 у стилі цегляної еклектики звели під готель і ресторан «Монголія» (інколи зустрічається назва «Магнолія»).

Фото: Українська Вікіпедія

Приватні магазини проіснували до 1917 року. Всі будівлі колишніх торгових рядів було зруйновано у 1943 році. У повоєнні роки на вулиці відновили три прибуткових споруди. У будівлі № 25 спочатку базувався Полтавський аероклуб, згодом туди переїхав «Міськбудпроект», який у 1949 році носив назву обласної проектної організації «Облпроект» при обласному відділі у справах архітектури (сучасну назву він отримав у 1993 році).

«Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект» розташовувався у цій будівлі до 2018 року. У той час Фонд держмайна розпочав підготовку документів на продаж. У 2020-му її виставили на аукціон. Депутати Полтавської міськради пропонували взяти цей будинок на баланс міста. Але у 2021 році Уряд передав будівлю на вулиці Гоголя, 25 у користування теруправління ДБР, а будівлю на вулиці Соборності, 37  до сфери управління Фонду державного майна.

До кінця року співробітники ДБР планують остаточно переїхати на Гоголя, 25, натомість працівники «Міськбудпроекту» виїдуть з цієї будівлі і почнуть роботу на Соборності, 37.

Ремонт

Згідно з договором, у будівлі на вул. Гоголя, 25 виконають ремонт першого і другого поверхів, санвузлів, системи опалення, водопостачання та каналізації. Передбачено ремонт на сходовій клітці, ремонт покрівлі над котельнею та гаражами, а також часткову заміну віконних блоків. Будівлю обіцяють відремонтувати без змін в її архітектурі та без перепланувань приміщень. Строк дії договору до 31.12.2022 р., тобто усі роботи планують завершити до цього часу. В частині фінансових зобов’язань договір діє до повного розрахунку. Згідно з кошторисом, фірма отримає прибуток у розмірі 338 тис. грн, а на заробітну плату піде 2,8 млн грн.

Підрядник

Підряд на ремонт виграла фірма ПАТ “Трест Житлобуд-1”, надавши пропозицію, меншу на 200 тис. грн, ніж конкурент. Фірму засновано 28 років тому в Харкові. Підприємство давно й активно працює в Харківській області. До прикладу, цього року, починаючи з вересня, ПАТ “Трест Житлобуд-1” отримало державних підрядів на понад 297 млн грн, більшість з яких за прямими угодами, без використання електронної системи Prozorro.

Більшість угод, укладених у поточному році “Трест Житлобуд-1”, – це усунення аварій у багатоповерхівках Харкова, які постраждали від обстрілів. За даними Харківського антикорупційного центру, Харківська міськрада також уклала з ПАТ “Трест Житлобуд-1” договір на 20 млн грн. щодо поточного ремонту будівлі мерії у центрі Харкова, яка була частково зруйнована внаслідок авіаудару на початку березня.

Будівля Харківської мерії після ракетного удару у березні. Скріншот з відео ДСНС

За даними аналітичної системи “Youcontrol”, керівником ПАТ “Трест Житлобуд-1” є Костянтин Сіухов, а кінцевим бенефіціаром, головою наглядової ради та власником 97,59 % акцій підприємства – Харченко Олександр Михайлович. Останній – діючий член виконавчого комітету Харківської міської ради й один із найбільших харківських забудовників. Має почесні звання: «Заслужений будівельник України», Почесний громадянин м. Харкова. Фігурант низки антикорупційних розслідувань, пов’язаних із на той час мерами Харкова Геннадієм Кернесом та Михайлом Добкіним і так званою «кооперативною схемою».

У 2010 році Олександр Харченко балотувався до Харківської обласної ради 6-го скликання від Партії Регіонів. У досьє громадського руху «Чесно» політика характеризують як «прогульника», тобто такого, що пропустив до 50% засідань сесій та комісій. Але у поле зору антикорупціонерів пан Харченко потрапив ще раніше – у 2008 році, коли його на той час щойно зареєстроване підприємство «Трест Житлобуд-1» подало 23 заяви про виділення землі загальною площею 61,2 га, а Михайло Добкін підписав відповідне рішення. І це був тільки початок.

Як свідчать розслідування місцевих журналістів, «кооперативна схема» працює в Харкові з 2008 року. Вона передбачає безкоштовне виділення Харківською міськрадою земельних ділянок обслуговуючим кооперативам для будівництва житлових будинків. Вважають, що свого часу фірма Харченка отримала за площею чи не найбільше ділянок по всьому Харкову. Забудовник отримував на фіктивні кооперативи землі, зводив там будинки, а потім продавав їх як звичайну новобудову. Лише наприкінці 2014 року прокуратура почала робити спроби повернення у власність територіальної громади м. Харкова земельних ділянок, виділених у такий спосіб кооперативам. Втім безкоштовна роздача землі «своїм» продовжилася.

У 2015 році прокуратура Київського району міста Харкова проводила розслідування кримінальної справи за фактом розтрати частини з 230 млн грн., що були перераховані ПАТ «Трест-Житлобуд-1» для реконструкції парку Горького. За даними слідства, частину цих коштів фірма перерахувала на кілька фірм, які майже одразу припинили свою діяльність. Правоохоронці підозрювали, що вони були фіктивними й створені спеціально для виводу коштів.

«Засвітилась» компанія і під час реконструкції Харківського зоопарку, на яку з місцевого бюджету пішли сотні мільйонів гривень. Так, у 2018 році ПАТ «Трест-Житлобуд-1» уклало безпосередньо із зоопарком договори на 280 млн грн. При цьому не публікували підсумкову відомість ресурсів та кошториси, що не дозволило порівняти ціни матеріалів та обладнання із ринковими цінами на предмет можливого завищення. Субпідрядником для реконструкції зони “Планета мавп” виступило ПрАТ «Південспецатоменергомонтаж», кінцевим бенефіціарним власником якого також є Олександр Харченко. Спочатку саме це товариство вигравало тендери на виконання першої черги робіт у зоопарку.

У 2019 році компанія будувала житло для СБУ в Маріуполі за 111 мільйонів, що було в півтора рази дорожче за будівництво схожих новобудов в інших регіонах.

Ну і тепер от настала черга ремонту в Полтаві для полтавського ДБР. Погодьтесь, є якась іронія в тому, що теруправління правоохоронного органу, яке розслідує кримінальні провадження, де фігурують правоохоронці, судді і найвищі службовці, обрало для ремонту будівлі підрядника, який є фігурантом низки антикорупційних розслідувань.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці партнерів: ГО «Інститут розвитку регіональної преси» та EUACI. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію ІРРП та EUACІ. 

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

Дорогоцінні платіжки. Понад 5 млн гривень хоче витратити «Полтаваенергозбут» на доставку рахунків

Саме таку суму готове заплатити товариство за послугу з... Читати далі

Саме таку суму готове заплатити товариство за послугу з... Читати далі

На головну сторінку