Ico Фактчек Ico Україна

Дрони атакували Київ: фейковий стрілець та прохання поліції не слухати їхнього радника

Фото: телеграм-канал Віталія Кличко

17 жовтня росія атакувала Київ та кілька областей дронами-камікадзе і ракетами. Внаслідок атаки, в Шевченківському районі столиці спалахнула пожежа в нежитловій будівлі, кілька житлових будинків пошкоджені. Разом із дронами в наш інформаційний простір запустили кілька фейків. Спростування від МедіаДоказу.

Фейк по стрільця

Одразу після атаки дронів на столицю, в проросійських телеграм-каналах з’явилось фото з підписами «Українське ППО» та «Український купол». На світлині зображено чоловіка, який з вікна багатоповерхівки стріляє з гвинтівки. Це фото почали активно розповсюджувати по інших каналах і соцмеражах, зокрема й українських. Там чоловік перетворився на киянина, який самостійно вирішив боротися із «шахедами».

Це фото не відповідає дійсності. Пошук за зображенням демонструє, що це скріншот з відео, знятого ще влітку 2021 року. Подія сталась у Києві, поліціянти виїздили на скаргу мешканців багатоквартирного будинку, які чули постріли та крики з вікна багатоповерхівки. На місці події патрульні побачили чоловіка, який виглядав із вікна, в руках у нього був предмет, схожий на гвинтівку.

Цей фейк росіяни запустили, щоб залякати українців, мовляв, Київ – беззахисний  перед іранськими дронами-камікадзе, влада і військові не можуть захистити пересічних громадян, тому їм доводиться брати до рук зброю. У такий спосіб російські окупанти намагаються продемонструвати власну міць і висміяти українців, зокрема військових.

Чи варто цивільним стріляти в безпілотники?

Окрім фейкових стрільців на фото, 17 жовтня радник МВС Антон Геращенко виклав відео у своєму телеграм-каналі, де повідомив, що правоохоронці збили один безпілотник з автоматів, тому він закликав мисливців та українців, які мають нарізну зброю, самостійно збивати іранські дрони-камікадзе. У Національній поліції поспішили спростувати це звернення.

Очільник МВС Денис Монастирський у телемарафоні підтвердив, що один із дронів справді був збитий патрульною поліцією зі зброї.

Скріншот з відео Патрульної поліції

Але як зазначає міністр, ймовірність збиття безпілотника зі зброї є надзвичайно малою, а небезпека, якщо, наприклад, неосвічена людина просто зі зброєю стрілятиме вгору, перевищує можливість збити, яка може бути в цьому разі. Тому Денис Монастирський закликав містян, не намагатися збити дрон з пістолета чи карабіна, особливо між багатоповерхівками, адже це може призвести до травмування людей.

З цією думкою погоджуються військові. Так, речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат також закликав цивільних не намагатися самостійно збивати дрони і дати військовим робити свою роботу, щоб завдати мінімальної шкоди населенню.

Чому не можна виставляти фото уламків збитого дрона?

Вранці мер Києва Віталій Кличко, у своєму телеграм-каналі, повідомив про пожежу в нежитловій будівлі в Шевченківському районі та показав уламки збитого дрона-камікадзе.

На фото на одному із уламків було видно напис «Герань-2» і серійний номер безпілотника. Чому такі фото не можна публікувати у соцмережах чи у ЗМІ? Бо за допомогою цього ворог може корегувати свій вогонь, пояснив активіст Павло Кашчук. Як він розповів після ранкової  атаки дронів, кожен «Шахед» має свій унікальний номер і для нього програмують унікальний маршрут. «Навіть, якщо по фото не ясно, куди дрон впав, то вже сам той факт, що дрон номер ХХХ долетів до Києва, вже дуже важлива інформація для ворога, значить його маршрут був вірним і він обійшов ППО по дорозі, значить цим маршрутом принаймні сьогодні можна кидати ще десяток дронів. Шахеди зазвичай відправляють по 5 штук на ціль чи на район, але йти можуть різними маршрутами на різних висотах. Далі моніторяться соцмережі і визначаються успішні варіанти», – пояснює Павло Кашчук.

Фото: телеграм-канал Віталія Кличка

Саме тому, перед публікацією, необхідно замальовувати серійний номер, щоб росіяни не могли дізнатися, який саме дрон досягнув чи не досягнув поставлених цілей. До речі, Віталій Кличко потім відкоригував свій допис і таки замалював серійний номер, хоча фото вже розійшлися соціальними мережами.

Як розпізнати дрон-камікадзе?

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України створили порадник, як убезпечитися від бойових дронів:

Фото: AFP

Що відомо станом на вечір?

Вранці 17 жовтня росіяни завдали ракетних ударів та атакували дронами кілька регіонів України. Війська рф атакували столицю та область іранськими дронами-камікадзе. У Шевченківському районі Києва зафіксовано 5 «прильотів».

Як повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський в ефірі національного телемарафону, Збройні сили України збили 25 із 30 дронів.

Фото: телеграм-канал Віталія Кличка

Підтверджено влучання по 120-річному житловому будинку, який є частиною київської історичної забудови. За останньою інформацією, рятувальники дістали тіла чотирьох людей, серед загиблих була вагітна жінка. Госпіталізовані троє поранених, з них двоє – працівники ДСНС. Будинок відновленню не підлягає. Його мешканців розселять у готелях чи гуртожитках. Під завалами ще можуть бути люди.

Відомо, що росіяни також завдали ракетного удару по Роменському району Сумської області – загинули щонайменше троє людей. Як повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький, ракети прилетіли в об’єкт цивільної інфраструктури. Пожежу вдалося локалізувати, але її ліквідація триває. Дев’ять людей поранено. З-під завалів вдалося врятувати двох людей, пошуки інших тривають.

Фото: тг-канал Дмитро Живицький / Сумська ОВА

Крім того, вдень 17 жовтня, ворог атакував і кілька інших областей. Про вибухи в області повідомив голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій. Голова Вінницької ОВА Сергій Борзов сповістив про влучання по об’єкту критичної інфраструктури. Попередньо – без жертв. Також міський голова Тернополя повідомив про роботу ППО у Тернопільській області.

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Публікації
Публікації

4,5 мільйони фігуранту журналістських розслідувань. Перша полтавська лікарня замовляє ремонт укриття

Комунальне підприємство «1-а міська клінічна лікарня» 10... Читати далі

Комунальне підприємство «1-а міська клінічна лікарня» 10... Читати далі

На головну сторінку