Ico Новини Ico Україна

Чи відновлять е-декларування? Президент підтримав, депутати – не поспішають 

Фото: НАЗК

Традиційно з 1 січня в Україні розпочиналася деклараційна кампанія. 2022 року, через російське вторгнення, декларування посадовців призупинили, залишивши можливість подавати відомості про власні статки за бажанням. Як повідомляють у НАЗК, бажання здебільшого виникало в державних службовців категорії «в», тобто в не пов’язаних з високими корупційними ризиками. Натомість топпосадовці з більшою кількістю корупційних ризиків у своїй діяльності подавали декларації менш охоче.

Так, електронні декларації за 2021 рік подали лише 28 народних депутатів.

Голова НАЗК Олександр Новіков в ефірі національного телемарафону підтвердив, що найбільше декларацій подали державні службовці, працівники органів місцевого самоврядування та державних підприємств. 

Усього за 2021 рік подали 473 404 декларації (з приблизно 700 000 декларантів).

Загалом із поданих документів до Реєстру декларацій лише 33 000 –  посадовці, які обіймають відповідальні та особливо відповідальні посади. Найменше декларацій надійшло від народних депутатів – лише 28. 

Також відповідні документи подали тільки два працівники Офісу Президента, один високопосадовець Офісу Генерального прокурора та один міністр.

Що зараз?

Тим часом 30 січня 2023 року за якнайшвидше відновлення е-декларування та подання фінансових звітів політичних партій виступили посли країн G7 та ЄС.

Вимагала повернення декларування посадовців і громадськість.

Зокрема, майже 28 000 голосів, із 25 000 необхідних, на сайті Президента набрала відповідна петиція. 22 лютого 2023 року на неї відповів Президент Зеленський. Він повідомив, що у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 8071, який має відновити процес подання і перевірки декларацій.

Зазначений законопроєкт голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зареєстрував у Верховній Раді ще у вересні 2022 року. У жовтні  документ схвалив Антикорупційний комітет, але його і досі не винесли на розгляд Верховної Ради. Ще у грудні низка громадських організацій припустила, що окремі народні депутати умисно гальмують відновлення електронного декларування, яке продемонструвало свою ефективність у запобіганні корупції.

Після відповіді Володимира Зеленського на петицію, Давид Арахамія заявив, що законопроєкт № 8071 уже включено до порядку денного дев’ятої сесії Верховної Ради, і створено робочу групу, щоб якнайшвидше забезпечити його ухвалення. Тож тепер справа за депутатами ВР.

Ну і варто додати, що хоча під час дії воєнного стану подавати декларації будь-якого виду не обов’язково, але після закінчення війни в посадовців буде лише три місяці на подання декларації без порушення вимог строку.

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Новини
Новини

Екскерівник «Слуги народу» на Полтавщині Олександр Трухін уклав угоду зі слідством, визнавши свою провину

22 лютого Вищий антикорупційний суд визнав Олександра Трухіна... Читати далі

22 лютого Вищий антикорупційний суд визнав Олександра Трухіна... Читати далі

На головну сторінку