Ico Розслідування Ico Фактчек Ico Полтавщина

Шахрайська «платформа пожертвувань»

Під кількома нашими дописами у Фейсбуці з’явились коментарі із закликом приєднатися до ініціативи Uappl, яка «допомагає українцям та вимушеним переселенцям звертатися за фінансовою підтримкою напряму до людей з усього світу». Дописувачі пропонують читачам перейти на сайт, зареєструвати там заяву і після реєстрації заявник(ця) буцімто отримають фінансову допомогу від «потенційних інвесторів». МедіаДоказ пояснює, чому ця схема імітує допомогу від міжнародних організацій і насправді є шахрайською для збору персональних даних українців.

Коментатори-боти

Коментарі у Фейсбуці із закликом до українців приєднатися до ініціативи іноземних пожертвувань Uappl найчастіше з’являються у популярних групах, або під дописами різних міжнародних організацій та ЗМІ. Ці коментарі залишають акаунти-боти.

Скріншот коментаря, залишеного під дописом ІА «МедіаДоказ»

Приміром, усі профілі, які агітують за  благодійників з «Uappl», підписано англійськими іменами – Луїза Кроссман, Крістофер Бредфорд, Емма Бріджес, Джейн Роджерз, Бріанна Флемінг, Джоанна Палмер тощо. Інформація «про себе» на сторінках ідентична – місце народження, місце навчання, місце проживання – найчастіше Лондон, інколи – інші англійські чи американські міста.

Скріншоти зі сторінок ботів

Усі акаунти створено в один день – 10 червня 2022 року.  До вересня жоден з профілів не публікував жодної інформації у власній стрічці. Потім почали активно дописувати, при чому не репостити, а саме писати власну інфо. Таке зазвичай роблять, щоб створити вигляд, що сторінку веде жива людина з власними уподобаннями. Уподобання ботів – гурт «Калуш», кіт Степан і новини про Україну, здебільшого про культуру.

Фото профілей знято в одній манері – крупний план обличчя. Ці фото не знайшли пошукові системи, що спеціалізуються на пошуку зображень в Інтернеті. Швидше за усе, їх взято із сайту ThisPersonDoesNotExist.com (з англ. «Цієї особи не існує»), який застосовує алгоритми штучного інтелекту для створення фотографій людей (саме крупний план обличчя) максимально схожих на справжніх, але яких ніколи не існувало.

Верхній ряд – скріншоти зі сторінок акаунтів-ботів. Нижній ряд – фото з сайту «ThisPersonDoesNotExist»

Хоча акаунти позиціонують себе англійцями – вони пишуть коментарі українською мовою. Але в них велика кількість помилок, які вказують, що текст переклали через програму-перекладач: «проекто», «Ви легкоможете», «отримати фінансовий помічник за кілька хвилин», «тільки для українські громадяни та українські біженці», «які звертаються за матеріальна допомога», «отримати гроші помічник за 5 хвилин» тощо.

«Платформа пожертвувань»

Що ж до самого сайту, де українці буцімто можуть отримати матеріальну допомогу, то його замасковано під благодійну організацію, яка «допомагає українцям та вимушеним переселенцям звертатися за фінансовою підтримкою напряму до людей з усього світу». Нині сайт заблоковано, але у нас збереглися скріни того, як він виглядав.

Скріншот з сайту Uappl

На сайті не було назви організації, не вказано жодних контактних даних (номерів телефонів, фізичної/юридичної адреси, посилання на офіційні акаунти в соціальних мережах). Зазвичай офіційні благодійні організації чи їхні представники мають реквізити чи офіційний розрахунковий рахунок. Так само на сайті ці дані відсутні.

Щоб нібито отримати «фінансову допомогу», – потрібно заповнити заявку із персональними даними. Ми спробували отримати «гроші помічник за 5 хвилин» і заповнили заявку, написавши вигадані ім’я, прізвище, e-mail і номер телефону – набір цифр, що схожий на українського оператора. Як не дивно, заявка пройшла, але далі потрібно було зареєструвати акаунт на криптобіржі Binance, тобто пройти там повну верифікацію за українським документом та прив’язати до акаунта європейський номер телефона. Далі «благодійники» прохають зняти відеоролик до хвилини та надіслати його разом з номером створеного гаманця на Binance, нібито для пошуку «потенційних інвесторів».

Шахрайська схема

Реєстрацію для отримання фінансової допомоги замасковано під програму, яку у квітні справді проводила біржа Binance. Тоді українцям, але не усім, а лише біженцям з нашої країни, які були змушені переїхати через війну до країн Європейської економічної зони, пропонували Binance Refugee Card (Картку біженця), на яку переводили 75 доларів впродовж трьох місяців. Зараз програму завершено.

Насправді сайт Uappl замість допомоги українцям збирає їхні дані. Схоже, маскуючись під міжнародну платформу шахраї вигадали нову схему фішингу, ico Фішинг – вид шахрайства, метою якого є виманювання персональних даних у довірливих або неуважних користувачів мережі, клієнтів інтернет-магазинів, сервісів переказу коштів тощо вони змушують українців самостійно реєструватися і верифікувати  рахунки на криптобіржі. Крім того, ймовірно відеозапис, який надішлють шахраям, ті зможуть використати для ідентифікації за обличчям та отримати доступ до персональних даних. А далі будуть користуватися цими даними у власних обманних схемах.

Тож перевіряйте інформацію і будьте обережні, адже шахраї не перестають вигадувати нові схеми для отримання особистих даних довірливих українців. Коли бачите подібні коментарі – надсилайте скаргу до кіберполіції або нам.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці партнерів: ГО «Інститут розвитку регіональної преси» та EUACI. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію ІРРП та EUACІ. 

Автор: Альона Маліченко

Теги:

Коментарі

Щоб залишити коментар, вам потрібно увійти або зареєструватися на нашому сайті

Продовжити читати

Новини
Новини

85 ракет випустили росіяни по Україні по об’єктах інфраструктури. На Полтавщині повідомляють про «приліт» та роботу ППО

Коли росіяни зазнають невдачі на полі бою, вони починають... Читати далі

Коли росіяни зазнають невдачі на полі бою, вони починають... Читати далі

На головну сторінку